גזעים מסוכנים

מה זה בכלל אומר גזע מסוכן?

אילו גזעים נחשבים כגזעים מסוכנים?

מהן ההגבלות החלות על כלבים אלה על פי חוק?

ריכזנו עבורכם את כל התשובות לשאלות חשובות אלה – שווה קריאה!

 

גזע מסוכן

אל לנו לשכוח, כי כלבים הינם חיה טורפת שמקורה במשפחת הזאביים, אולם, כלבים מבוייתים הינם חלק משגרת חיינו זה מאות ואף אלפי שנים.

מרבית הכלבים הינם ידידותיים, ואינם יתקפו בני אדם או חיות אחרות ללא סיבה.

 

אז למה בכל זאת הם נחשבים למסוכנים?

הכל טמון במבנה הפיזיולוגי ובגנטיקה שלהם.

בגזעים מסוכנים, נמצא מבנה לסת עוצמתי מהרגיל, אשר בעת תקיפה ונשיכה, עלול לגרום לנזקים קשים.

בחלק מהגזעים נמצא כי בקוד הגנטי שלהם הוטבעו תכונות תוקפניות ואגרסיביות יותר מגזעים אחרים.

גם כלבים המשתייכים לגזעים מסוכנים ניתנים לאילוף וביות, ומרביתם חברותיים ובעלי מזג נוח – הדבר תלוי רבות בבעלים. לבעלים השפעה רבה על התנהגותו של הכלב/ה. חשוב מאוד לאלף את הכלב/ה, דווקא משום שהוא משתייך לגזע מסוכן, שכן הוא אוצר בתוכו כוח רב וטמונה בו אגרסיביות גנטית. בעלי כלבים מגזע מסוכן חייבים להיות מודעים לכוחם ויכולותיהם של הכלבים ולהיות אחראיים על אילוף הכלבים, על מנת שישמעו להם ויצליחו לרסן את עצמם בעת הצורך.

רשימת שבעת הגזעים המסוכנים על פי חוק בארץ

  • פיטבול
  • רוטווילר
  • אמסטף
  • בולטרייר
  • סטפורדשייר
  • דוגו ארגנטינאי
  • פילה ברזילרו
  • טוסה אינו יפני

נציין כי גם כלבים שנשכו בעבר והיו בהסגר בעקבות כך, או כלבים מעורבים עם אחד מהגזעים המסוכנים, נחשבים ככלבים מגזע מסוכן.

 

גידול גזע מסוכן מבחינה חוקית – הגבלות ותקנות

בחרתם לגדל כלב/ה מגזע מסוכן? חשוב שתדעו כי חלות הגבלות ותקנות שונות על פי חוק.

בעלות על הכלב/ה תינתן רק לאדם מעל גיל 18.

הבעלים מחוייב להוציא את הכלב/ה לטיול כשהוא קשור ברצועה שאורכה עד 2 מטרים ולפיו זמם – נציין כי חל איסור לאדם מתחת לגיל 18 להוציא את הכלב המסוכן לטיול. יוטל קנס על טיול עם כלב/ה מגזע מסוכן ללא רצועה וזמם.

חובה לסרס / לעקר כלב/ה מגזע מסוכן. במידה וקיים אישור מיוחד המתיר החזקת כלב/ה מגזע מסוכן לא מסורס / מעוקרת, על הבעלים חלה החובה למנוע הזדווגות של הכלב/ה. ככלל, החוק בישראל אוסר על הרבעת כלבים מגזע מסוכן.

עבור כלב מגזע מסוכן ניתן רישיון מיוחד – בו מצויין כי הכלב/ה משתייך לגזע מסוכן. רישיון זה ניתן רק לאחר ביצוע עיקור / סירוס של הכלב/ה, חיסון כלבת והחדרת שבב.

יש להחזיק את הכלב/ה במתחם סגור, תוך הצבת שילוט "כלב מסוכן" – אם נמצא בקרבת הכלב/ה אדם מתחת לגיל 16, על הכלב/ה להיות קשור ברצועה שאורכה עד 2 מטר ולפיו זמם.

אין לייבא ארצה כלבים מגזע מסוכן, אלא אם היו בבעלותו של המייבא לפחות שנה וחצי לפני היבוא, ובתנאי שהכלב/ה מוסרס / מעוקרת. יוטל קנס על ייבוא כלב/ה מגזע מסוכן ארצה.

אין לבצע העברת בעלות על כלב/ה מגזע מסוכן לאנשים פרטיים. ניתן למסור כלב/ה מגזע מסוכן אך ורק לכוחות הביטחון או לוטרינר העירוני. העברת בעלות על כלב/ה מגזע מסוכן תתאפשר רק לאחר אישור של הוטרינר העירוני.

אדם המחזיק כלב/ה מגזע מסוכן ללא רישיון בתוקף, אדם המאפשר לכלב/ה מגזע מסוכן לצאת לטייל ללא רצועה וזמם פה, אדם המוסר מידע כוזב אודות כלב/ה מגזע מסוכן – דינו עשוי להגיע לכדי מאסר

שתפו אחרים

נוספים שיכולים לעניין

מעדיפים שנחזור אליכם? 

השאירו פרטים ותיענו בהקדם. 

דילוג לתוכן